Wspomnienie dr n. med. Barbary Werner

Z żalem informujemy, że zmarła Pani dr. med. Barbara Werner, znany kardiochirurg, członkini Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Poniżej publikujemy wspomnienie o Zmarłej, autorstwa Jej synowej Prof. Bożeny Werner.

W dniu 23 marca 2022 roku zmarła w wieku 97 lat dr. n. med. Barbara Werner, z d. Szurig.

Życie zawodowe dr Barbary Werner było związane z chirurgią i kardiochirurgią. Edukację medyczną rozpoczęła w czasie drugiej wojny światowej w Szkole Zaorskiego, konspiracyjnym Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego.

Po wojnie ukończyła studia medyczne, odbyła staż w szpitalu w Płońsku, a następnie rozpoczęła pracę w oddziale chirurgicznym Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc kierowanym przez prof. Leona Manteuffela-Szoege. Była jedną z pierwszych kobiet kardiochirurgów w Polsce. Uczestniczyła w wielu pionierskich operacjach kardiochirurgicznych. Obroniła pracę doktorską na temat kardiochirurgicznego leczenia ubytków przegrody międzyprzedsionkowej. Ściśle współpracowała z prof. Wacławem Sitkowskim. Pełniła funkcję zastępcy ordynatora oddziału chirurgii w Szpitalu Wolskim, a następnie zastępcy kierownika II Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Była członkinią Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, w którego życiu aktywnie uczestniczyła.

Zapisała się piękną kartą wojenną. Była żołnierzem Armii Krajowej batalionu „Zośka”, sanitariuszką 2. Kompanii Rudy. Brała udział w pierwszej akcji Batalionu o kryptonimie „Wilanów" jesienią 1943 r.  Uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim jako łączniczka legendarnego Andrzeja Romockiego „Morro”. Brała udział w walkach na Woli i Starym Mieście w szeregach Pułku "Broda 53", Zgrupowania AK "Radosław”. Została ciężko ranna 19 sierpnia 1944 roku. Leczona w szpitalu przy ul. Miodowej cudem ocalała ze zbombardowanego szpitala powstańczego. Za zasługi wojenne została odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zostawiła pogrążonych w żalu synów Stanisława i Jana, synowe Bożenę i Martę dla których była najlepszą przyjaciółką, wnuczki Annę i Joannę, wnuków Tomasza i Piotra, prawnuczki Helenę i Maję oraz prawnuków Mateusza i Tadeusza

KONTAKT

ODDZIAŁ WARSZAWSKI
POLSKIEGO TOWARZYSTWA
KARDIOLOGICZNEGO

Klinika Chorób Wewnętrznych i Kardiologii
Warszawski Uniwersytet Medyczny
UCK WUM Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus
02-005 Warszawa, ul Lindleya 4

Tel. 22-502-2084, -1144
e-mail: piotr.bienias@ptk.waw.pl